Rwa Kulszowa

  • objawy
  • rodzaje rwy kulszowej,
  • przyczyny powstawania rwy kulszowej,
  • postępowanie w przypadku rwy kulszowej

Blisko połowa pracującego społeczeństwa odczuwa przewlekłe bóle dolnego odcinka pleców. Zazwyczaj problemy narastają przez pewien okres czasu, aż do momentu kiedy objawy są na tyle silne, że uniemożliwiają nam codzienne funkcjonowanie. Przyczyn dolegliwości w tym rejonie kręgosłupa może być wiele, a jedną z nich może okazać się tzw. rwa kulszowa. Warto zatem zapoznać się z tym schorzeniem, by w razie problemów wiedzieć, co robić i do kogo zwrócić się po pomoc.

Objawy

Rwa kulszowa to ból rozpoczynający się w okolicy lędźwiowego odcinka, miednicy lub pośladka, promieniujący w kierunku tylnej części kończyny dolnej. Niekiedy może objawiać się w postaci osłabienia czucia lub siły mięśniowej, a także mrowienia. Spowodowane jest to drażnieniem nerwu w jakimkolwiek punkcie jego przebiegu. W zależności od rodzaju rwy, ból może być odczuwany: w okolicy dolnej części kręgosłupa, w okolicy pośladka, uda, może dochodzić nawet do palców stopy.

Rodzaje rwy kulszowej

Rwę kulszową możemy podzielić na ośrodkową oraz obwodową. Ta pierwsza spowodowana jest kompresją korzeni nerwowych L4 – S1 (kręgi lędźwiowe i kość krzyżowa). W tym przypadku ból odczuwany będzie już w okolicy kręgosłupa i w zależności od mocy ucisku może promieniować do kolana. W tym przypadku głównym problemem jest ucisk kręgu lub krążka międzykręgowego na nerw. Rwa Kulszowa obwodowa spowodowana jest natomiast uciskiem mięśni lub innych tkanek miękkich na nerw w miejscu dystalnym od kręgosłupa, np. w pośladku lub udzie. Wówczas ból nie jest odczuwany w kręgosłupie ale niżej, w pośladku i w tylnej części uda, może promieniować nawet do stopy lub palców.

Przyczyny powstawania rwy kulszowej

długotrwałe siedzenie powodujące ucisk na nerw kulszowy przedłużająca się jazda samochodem w zbyt „głębokim” siedzeniu lub długotrwałe napięcie kończyn dolnych związane z naciskaniem pedału gazuzbyt mały zakres ruchu rotatorów stawu biodrowego i mięśni pośladków

  • nadmierne napięcie ww. mięśni
  • brak rozciągania zwłaszcza po treningu
  • zniesienie lordozy lędźwiowej
  • ucisk na korzenie nerwowe
  • bezpośredni uraz w okolicy nerwu kulszowego
  • ciąża i okres po porodzie (związane jest to z ustawieniem miednicy w niekorzystnej pozycji)

Postępowanie w przypadku rwy kulszowej

Ostry atak rwy kulszowej wymaga przede wszystkim odpoczynku. Najlepszą pozycją będzie leżenie na plecach z delikatnie ugiętymi nogami w biodrach i kolanach. Dobrym pomysłem będzie podłożenie poduszek pod nogi. Należy unikać długotrwałego stania, siedzenia, mocnych skrętów ciała, leżenia na brzuchu czy biernego rozciągania. Pomoże to w zmniejszeniu dolegliwości bólowych. O dalszych krokach powinien decydować specjalista. Należy pamiętać, że procesem leczenia powinna kierować osoba, która posiada odpowiednie kwalifikacje: lekarz ortopeda, fizjoterapeuta. To właśnie oni powinni decydować o metodach leczenia.

artykuł do pobrania

Platforma dotycząca programu Rehabilitacja dla Ciebie – terapia, edukacja, działanie!!!

Beneficjent:

Centrum Medyczne ENEL-MED S.A.
ul. Zygmunta Słomińskiego 19/524
00-195 Warszawa
NIP: 5242593360
REGON: 140802685 KRS 0000275255

 

Partner Projektu:

Fundacja Medycyna i Sztuka
ul. Mostowa 6 (IV piętro)
61-854 Poznań
NIP: 7831728920
KRS 0000568100

Partner Projektu:

Akademia Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu
ul. Królowej Jadwigi 27/39
61-871 Poznań
NIP: 777-00-03-185